Alüminyum Enjeksiyon Makinesi (Alüminyum Döküm Makinesi) Nedir?

Alüminyum, yüksek termal ve elektriksel iletkenliği, iyi mekanik özellikleri ve korozyon direnci nedeniyle basınçlı döküm için iyi bir alaşımdır.

Alüminyum enjeksiyon makinesinin imalat sürecinde, alüminyum eriyene kadar ısıtılır, ardından erimiş metal çelik döküm kalıplarına dökülür. Yeterince soğuduktan sonra, madde kalıptan çıkarılabilir ve yine de kullanım veya işleme için iç boşluğun şeklini koruyabilir.

Alüminyum Enjeksiyon Makinesinin Hangi İşlevleri Vardır?

Eriyen metal, basınçlı döküm olarak bilinen imalat işlemi sırasında çelik kalıplara zorlanır veya dökülür. Alet veya kalıp olarak da adlandırılan çelik kalıplar, her proje için özel olarak yapılır. Bu, her bileşenin hassas ve tutarlı bir şekilde oluşturulmasını mümkün kılar.

Alüminyum Enjeksiyon Ne Demek?

Alüminyumdan yapılmış basınçlı döküm alaşımları ince ve hafiftir ve karmaşık geometrilere ve ince duvarlara sahip parçalar için yüksek boyutsal kararlılığa sahiptir. Alüminyum, yüksek termal ve elektrik iletkenliği, iyi mekanik özellikleri ve korozyon direnci nedeniyle basınçlı döküm için iyi bir alaşımdır. Basınçlı döküm sektörü için düşük yoğunluklu alüminyumdan yapılmış metaller gereklidir. Soğuk kamaralı makineler gereklidir, çünkü alüminyum döküm işlemi son derece yüksek sıcaklıklarda dayanıklı bir mukavemet sağlar. Erimiş metal hala açık bir tutma kabında bulunurken gerekli sıcaklığa kadar eritmek için bir fırın kullanılır.

Normal pompalama sistemi yüksek sıcaklıklardan zarar göreceğinden, açık tutma potası basınçlı döküm makinesinden ayrı tutulur ve her dökümde ergimiş metal potadan kepçe ile alınır. Soğuk kamaralı dökümler için, genellikle sıcak kamaralı basınçlı dökümlere göre daha fazla basınca ihtiyaç duyulur.

Basınçlı Döküm, dökümün dış basınç altında yapıldığı bir üretim prosedürüdür. Kullanılan basıncın yoğunluğuna göre iki türe ayrılabilir. Onlar,

  • Yüksek Basınçlı Enjeksiyon 
  • Düşük Basınçlı Enjeksiyon

Bu makalede, yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon ile düşük basınçlı alüminyum enjeksiyon arasındaki temel farklar ele alınmıştır.

Dünyada en yaygın kullanılan üretim süreci, yüksek basınçlı alüminyum döküm veya HPDC'dir. Şu anda, yüksek basınçlı alüminyum basınçlı döküm, basınçlı döküm üreticilerinin yaklaşık %70'i tarafından kullanılmaktadır.

Yüksek Basınçlı Enjeksiyon

Aşağıda, alüminyum için yüksek basınçlı döküm sürecini özetledik:

  • Alüminyum alaşımlarının ergitilmesi basınçlı döküm makinelerinden ayrı bir fırında gerçekleşir.
  • Ardından, sıvı alüminyumu ekipmanın atış kovanına aktarmak için manuel veya robot kollu bir kepçe kullanın.
  • Erimiş metal daha sonra piston tarafından büyük bir basınçla kalıba itilecektir. Şimdi, dökümün önceden belirlenmiş bir süre boyunca kalıpların içinde soğumasına ve katılaşmasına izin verin.
  • Bitmiş döküm, kalıp yarımları ayrıldıktan sonra alınmalıdır.

Düşük Basınçlı Enjeksiyon

Düşük basınçlı alüminyum enjeksiyon makinesi ile yüksek basınçlı alüminyum döküm aparatı arasında dikkate değer bazı yapısal farklılıklar vardır.

Aşağıda, alüminyum için düşük basınçlı döküm işleminin bir açıklaması bulunmaktadır.

  • Sıkı contalı bir fırında alüminyum alaşımı eritilir. Yükseltici boru, fırının üstüne yerleştirilen kalıp yarımlarını birbirine bağlar.
  • Fırının içinden düşük hava basıncı uygulayın. Sonuç olarak erimiş alüminyum tüp boyunca yükselecek ve kalıp boşluğunu dolduracaktır.
  • Döküm sertleşene kadar hava basıncını sabit tutun.
  • Son olarak, kalıpları açarak dökümü çıkarın.

Erdem Makina Alüminyum Enjeksiyon Makinesi

Ağırlık ve Maliyetten Tasarruf için Alüminyum Enjeksiyon Makinesini Sunuyoruz.

Otomotiv ve tarım işletmeleri, uygun fiyatlı, hafif parçalar ve ekipman arıyor. Güçlü boyutsal stabiliteye sahip olan ve çeliğe göre daha güvenilir, daha hafif bir alternatif olduğu bilinen alüminyum kullanarak çözüm sunuyoruz. Elektrikli araç üretimindeki artış, yakıt verimliliği iyileştirmeleri ve alüminyum bazlı araçların daha iyi yol tutuşu sayesinde alüminyumun otomotiv sektöründe büyümesi için çok yer var.

Alüminyum Enjeksiyon Makinelerini keşfedin.